Village Green Line up

July 2020 (To be confirmed)

No venue info currently

No age restrictions

Village Green 2020 Line up

The lineup for Village Green can be found below:

2020 line up to be announced...

Not to your taste? Try our new Festival Finder

Last Year's Village Green Lineup

Village Green Stage

11:20-11:50 - The Big Sing

12:10-12:40 - Killatrix

13:00-13:30 - Katy for Kings

13:50-14:20 - Ruti

14:40-15:10 - Beckie Margaret

15:30-16:10 - Asylums

16:50-17:40 - Snowboy & the Latin Section

17:40-18:20 - Andy Bush (Absolute Radio) Special Guest DJ

18:20-19:20 - Fun Lovin’ Criminals

20:00-21:00 - Busted

 

Idea13 Stage

11:30-12:00 - The Spank Wednesdays

12:15-12:45 - Ghosts of Men

13:00-13:30 - The Waterfalls

13:45-14:15 - Suspects

14:30-15:00 - My Life Story (Acoustic)

15:20-15:50 - The Whom By Fire Ensemble

16:10-16:40 - F/gurehead

17:00-17:30 - Bad Nerves

17:50-18:20 - Rooskin

18:40-19:10 - The Collier

19:30-20:00 – Usselman

20:00-21:00 – Blow Up ft. DJ Paul Tunkin

Stage Design by Chloe Spillett

 

Global Village

11:00-12:00 - Colchester Chinese Cultural Society

12:00-13:00 - Brazilarte

13:00-14:00 - Circus RAJ

14:00-15:00 - Ayigafrik dance

15:00-15:30 - Bollywood bling

16:00-16:30 – Colchester Chinese Cultural Societ

16:30-17:00 - Ayigafrik dance

17:00-18:00 - Circus RAG

 

Grrrl Zine Fair

13:00-13:30-Militant Girlfriend

14:00-14:30-Lilith Ai

15:00-15:30-Chinchilla

16:00-16:30-T-Bitch

17:00-17:30-Currls

18:00-18:30-Zuzu

19:00-19:50-Girli

20:00-21:00-Resis'Dance DJs

 

Grrrl X Gal-Dem Talks

12:15-13:00-Soofiyain Conversation with Gal-Dem

13:15-14:00-Nadia from The Tuts in Conversation with GalDem

14:15-15:00-Creative Coach- Kei Maye

15:15-16:00-Nova Twins

16:15-17:00-WXMB 2

17:15-18:00-Maliha Abidi

 

Grrrl Workshops

11:00-19:00-Giant Triplets Screen Printing

11:00-19:00-Southend Pride

11:30-17:00-Sugar Storm Clothing Customisation

13:00-17:00-Nail Transphobia

13:00-15:00-Ache Magazine Workshop

15:00-16:00-Illustrate your anger with Fem Zine

 

The Space In-Between

11:00-12:30-Yoga & Movement

12:30-13:15-Cabaret Discussion PT 1

13:30-14:15-Cabaret Discussion PT 2

14:30-15:15-Pope Lonergan's Addiction Clinic with Lou

Sanders & Ben Target

15:30-16:30- Ashleigh Owen - Hip Hip I'm Gay

17:00-18:00-SK Shlomo

18.00-19.25- Special Guest DJ

19.25-19.55- Dionne Bromfield

 

Soslam Busking Stage

11:00-13:20-Soslam Songwriters Club

13:30-14:00-Davey Hal

14:00-14:30-Chay Appleyard

14:30-15:00-Dan Crook

15:00-15:30-Gary Bynorth

15:30-16:00-Dave Livings

16:00-16:30-Gavin Bell

16:30-17:00-Joe Garner

17:00-17:30-Megan Rose

17:30-18:00-Chris Robson

18:00-18:30-David Woodcock

18:30-19:00-J R Hemingway

19:00-19:30-Nicola Collis

19:30-20:00-Owen Williams

 

Mini Green Stage

11:00-11:20 | 12:45-13:00 | 14:45-15:00 | 17:30-18:00- Wow Group

11:25-12:10 | 14:00-14:45 - Taleshakers

12:15-12:45 | 17:00-17:30- Wild Story Theatre- The Lost Leigh Goose

13:00-13:50 | 16:00-16:50 - Mrs H & the Sing-along Band

15:00-15:55 | Half a String - A Heart at Sea

 

Oak Stage

11:30-11:50-Chlo

12:00-12:20-Homebound

12:30-12:50- Cluedo

13:00-13:20-Violet Tide

13:30-13:50-Emily Florence

14:00-14:20-Ruby Hickman

14:30-14:50-Lottie Mollica

15:00-15:20-Kieron Liley

15:30-15:50-Scarlett Taylor

16:00-16:20-Lily Spink

16:30-16:50-Caitlin King

17:00-17:20- Lemonade Handgrenade

17:30-17:50-Eva Tobin

18:00-18:20-Keyhole Fly

Harrison Lemaitre-DJ

 

N-Act Theatre Stage

11:40-12:00-Windsong Theatre & AFK Productions

12:20-12:40-Science Boffins presents Boffin Dave

12:50-13:10-Mushroom Theatre Company

13:30-13:50-Magic Dave

14:00-14:10-Faces Theatre Arts

14:25-14:45-N-Act Theatre in Schools

14:55-15:15-Shoebury Dynamix

15:35-15:55-Morgan Academy of Performing Arts

16:05-16:25-The Laughter Academy

16:35-16:45-The Amanda Restell Academy of Dance

17:00-17:15-Holda Poetry

17:30-17:50-Players Theatre Company

18:10-18:30- Southend Operatic & Dramatic Society

11:00-19:00-Exhibtion Opening Times

 

The Village Green Silent Disco

11:00-15:30-Funky Grooves & Family Moves

11:00-11:45-Reggae & Dancehall

11:45-12:30-Funk & Soul - Lavery

12:30-13:15-SKA & Motown - Lavery

13:15-14:00-Disco- Mr Quick

14:00-15:30-90's Club Classics- James Townsend

15:30-19:30-Gather X Sense Traxx House & Garage Takeover

19:30-21:00-UK Underground Sounds

19:30-20:15-Dubstep & Grime DJ Militant

20:15-21:00-Hardcore & Jungle Lee C

 

TJCUK Jazz Cafe

12:00-13:00-The Harrison Dolphin Trio

13:30-14:30-The Glyn Morgan Trio

15:00-16:00-Simon Spillett with the Harrison Dolphin Trio

16:30-17:30-The Glyn Morgan Trio plus Special Guests

18:00-19:00-Daryl Sherman & Digby Fairweather

19:00-20:00-Evening Jazz Jam

 

El Rey Decca90 Rooms

13:00-13:30-Lou Woodger

13:45-14:15-Wednesday's Child

14:30-15:00-icoolpoet

15:05-15:30-Assumption Road

15:35-16:05-Dom Glyn

16:15-16:45-William Poyer

17:00-17:30-MG Boulter

17:45-18:15-Russell Joslin & Sarah McCaig

18:30-19:00-Felix Holt

19:15-19:45-Cairo Moon

20:15-21:00-Jaws & The Midnight Flyer

 

Decca90 Exhibition

All day

 

Spinning Yarns

11:30-12:10-Andy Copps- The Setting Suns

12:15-12:55-Spinning Yarns Collective- Recycled Tales-Story Slam Part 1

13:00-13:50-John Hegley- Family Wordship

14:00-14:40-Spinning Yarns Collective - Into the Wild

14:45-15:25-Wendy Shearer- Trickster Tales

15:30-16:20-John Henry Falle- The Story Beast Unleashed

16:30-17:00- Laura Sampson & Sam Enthoven - Stories from The White Tree

17:00-17:30-Spinning Yarns Collective- Twisted Tales

17:30-18:20-The Embers Collective - Magic & Mischief

19:30-20:00-Spinnings Yarns Collective - Darker Ever After

20:20-21:00-The Dusty Peddlers

Compere Peter Monk

 

Inkhead

All day

 

Jacqson Diego Story Emporium

11:00-11:40- This is my book launch

11:00-12:00 | 13:00-14:00 | 15:00-16:00 - story craft with

Jacqson Diego Story Emporium

11:00-12:00 | 13:00-14:00 | 15:00-16:00 - Pip and Posy

Walkabout

11:40-12:20- Justin Coe: It's a Poem!

12:20-12:40-Karl Newton: I am a tiger

12:40-13:20-Ellie Irving: The Matilda Effect

13:30-13:50- Julie Irwin : Mission Improbable

14:00-15:00-The Wimpy Kid Show

15:10-15:30-Hollie Hughes: Ninjas & Pirates

15:40-16:20- Ross Montgomery: Space Tortoise

 

16:30-17:00- Jennifer Killick : It’s A Mystery, A Funny One

 

 

 

 

 

 

Buy Village Green Tickets »

« Back to Village Green home

« Back to Festivals 2020 guide