Gunnersbury Park

Lovebox Line up

Friday 13th - Saturday 14th July 2018

Gunnersbury Park in London

No age restrictions

Lovebox 2018 Line up

The lineup for Lovebox can be found below:

Lovebox Line Up

Stage by stage...

Friday

Main Stage

  • Skepta
  • SZA
  • Wu-tang Clan
  • Diplo
  • Anderson .paak & The Free Nationals
  • Mabel

Noisey Presents

  • Vince Staples
  • Dave
  • The Blaze
  • MHD
  • Jacob Banks
  • Grace Carter

The Fact Stage: Jackmaster Presents Mastermix

  • Bicep (Live)
  • Jackmaster
  • Floorplan
  • Peggy Gou
  • Saoirse

Corona Sunsets

  • Underground Kaoz: Kerri Chandler & Jeremy Underground
  • Motor City Drum Ensemble
  • Gilles Peterson
  • Moxie

Kopparberg Outsider: Mike Skinner & Murkage Present Tonga

  • Mike Skinner & Murkage
  • Ms Banks
  • DJ Q
  • Sian Anderson
  • D Double E
  • Steel Banglez
  • Star.one

Smirnoff House

Other festivals you might like

  • UK Garage Fest

    19th Apr 2019

    to be announced

    buy tickets
    UK Garage Fest Buy tickets UK Garage Fest
  • We Are FSTVL

    24th - 26th May 2019

    Damyns Hall Aerodrome, Upminster

    buy tickets
    We Are FSTVL Buy tickets We Are FSTVL
  • VegfestUK London

    27th - 28th Oct 2018

    London

    VegfestUK London VegfestUK London
  • Weyfest

    16th - 18th Aug 2019

    Rural Life Centre, Tilford, Surrey

    buy tickets
    Weyfest Buy tickets Weyfest
  • Madam X
  • Jane Fitz
  • Cooly G
  • Geddes
  • Dan Beaumont
  • Donna Leake

The Hidden Jungle

  • Just Jam Present…
  • Skrapz
  • Suspect
  • K Trap
  • M Huncho
  • Big Zuu
  • Mowgli
  • Afro B
  • Amy Becker
  • Kenny Allstar
  • Tim & Barry

Saturday

Main Stage

  • Childish Gambino
  • N.E.R.D
  • The Internet
  • Big Boi
  • Annie Mac
  • Kali Uchis
  • Belly 
  • Black Party

Noisey Presents

  • Bonobo (Live)
  • Mura Masa
  • Action Bronson
  • Dvsn
  • Casisdead
  • Tirzah
  • Happy Meals
  • Trillary Banks
  • Franc Moody

The Fact Stage 

  • Loco Dice
  • Jon Hopkins (Dj)
  • Mall Grab
  • Denis Sulta
  • B.traits
  • Mella Dee
  • Andrew Hill

Corona Sunsets 

  • Green Velvet
  • Solardo
  • Camelphat
  • Tensnake
  • Krystal Klear
  • Hot Blood
  • Mr. M

Kopparberg Outsider: Shy Fx Presents Cult.ure

  • Shy Fx
  • Novelist
  • Preditah
  • Dj Zinc B2b Special Request
  • Jamz Supernova Ft Stush
  • Flohio

Smirnoff House

  • Secret Sundaze
  • Monki
  • Lakuti
  • Eric Duncan
  • Nadia Ksaiba
  • Anii
  • Raw Silk

The Hidden Jungle 

  • Jossy Mitsu
  • Anz
  • Lil C
  • Naina (Reprezent)
  • Liana Rose

Food & Drink

  • Le Bab
  • Cheeky Burger
  • Yorkshire Burrito
  • Anna Mae’s
  • Popdogs
  • Crabbieshack
  • Tiger Bites
  • & Many More

 

  • Real Ales From Sharp’s Brewery 
  • Smirnoff Soda Fruit Smash
  • The Rioja Wine Terrace
  • Prosecco On Tap

Oddities & Experiences

  • Hip Hop Karaoke
  • The Chapel Of Love(Box)
  • The Sweet Spot
  • Beauty Parlours
  • Vintage Markets

Not to your taste? Try our new Festival Finder

Last Year's Lovebox Lineup

Set times

Friday July 14

The Main Stage in association with Time Out

 

9.25pm - 10.45pm Frank Ocean

7.25pm - 8.40pm Jamie XX

6.00pm - 7.00pm Mac Miller

4.50pm - 5.35pm Rag'n'Bone Man

3.40pm - 4.25pm Rüfüs

2.45pm- 3.15pm Sälen

2.00pm- 2.25pm Tender

1.00pm - 1.45pm Punctual

12.00pm - 12.40 pm Elam

 

The West Stage in association with Noisey

8.00pm - 9.00pm Solange

6.20pm - 7.05pm Sampha

4.40pm - 5.55pm Kaytranada

4.00pm - 4.30pm Ray BLK

3.05pm - 3.45pm MIck Jenkins

2.20pm - 2.50pm Rex Orange County

1.35pm - 2.05pm The Fedz

1.00pm - 1.25pm Raheem Bakare

12.25pm - 12.50 Tabanca

12.00 - 12.25pm Noisey DJs

 

Fabric

7.30pm - 9.30pm Seth Troxler

5.30pm - 7.30pm Bicep

4pm - 5.30pm kINK

2pm - 4pm Terry Francis

12pm - 2pm Hammer

 

 

Transistor hosted by Abode

7.30pm - 9.30pm Eats Everything

6pm - 7.30pm wAFF

4.40pm - 6pm GW Harrison B2B Will Taylor

3.40pm - 4.40pm Jack Swift

2.20pm - 3.40pm Ellie Cocks b2b Jimmy Switch

1pm - 2.20pm Artikal b2b Lindsey Matthews

12pm - 1pm James Hype

 

Soulection at Koppaberg Urban Forest 

8pm - 9pm - Jarreau Vandal 

7pm - 8pm - Joe Kay 

6pm - 7pm - Andre Power

5pm - 6pm - Hannah Faith

4pm - 5pm - The Whooligan 

2pm - 4pm - Saheed

 

Jagerhaus

8.30pm - 9.30pm - Toyboy & Robin (DJ Set)

7.30pm - 8.30pm - Kideko - (DJ Set)

6.30pm - 7.30pm - Jarami - (DJ Set)

5.30pm - 6.30pm - M.A.X - (DJ Set)

5pm - 5.30pm - KRRUM (Live)

4.30pm - 5.00pm - TC4 (DJ Set ft. MCs Snowy & Kyeza)

4pm - 4.30pm - SPECIAL GUEST TBC

3.30pm - 4pm - TC4 (DJ Set ft. MCs Snowy & Kyeza)

3pm - 3.30pm - David Douglas (Live)

2.30pm - 3pm - 37 Adventures DJs

2pm - 2.30pm - Elder Island (Live)

12pm - 2pm - Haus DJs

 

Smirnoff House

8pm - 9pm - Sophie Lloyd   

7pm - 8pm - Yam Who?  

6pm - 7pm - Tensnake

5pm - 6pm - Hifi Sean  

4pm - 5pm - The Menendez Brothers  

2.30pm - 4pm - Marvin Humes

1pm - 2.30pm - Melvo Baptiste 

12pm - 1pm - Jonjo Jury 

 

Tropicalia VIP: Gal Dem 

9pm - close - Theo Motive

7pm - 9pm - Mike Skinner

5.30pm - 7pm -  S4U

4.30pm - 5.30pm - Kareem Reid (bodyparty)

12pm - 4.30pm - Kazim, Anton, Thom

 

Kia Roller Disco

7pm - 9pm - Timanti

5pm - 7pm - Just Belong

4pm - 5pm - MADAM X

2.30pm - 4pm - Hot Blood

12pm - 2.30pm - BUMP

 

Bandstand

7.40pm - 8.40pm - The Ska Vengers

7.10pm - 7.40pm - Ragga Dancehall from AYB Dance

6.10pm - 7.10pm - Chainska Brassika

5.40pm - 6.10pm - The Pomba Girls & DJ Tofu (Reggae Jam) 

4.50pm - 5.40pm - Bison

4.20pm - 4.50pm - South London Samba & Acrobats

3.30pm - 4.20pm - Daytoner

3pm - 3.30pm - DJ Changeover

2pm - 3pm - Charlene The Hula Queen (with Reggae)

12pm - 2pm - DJ Chris Tofu & Pax Nindi

 

Saturday July 15

The Main Stage in association with Time Out

9.25pm - 10.45pm - Chase and Status

7.50pm - 8.50pm - Annie Mac

6.20pm -7.20pm - Kano

4.55pm -5.55pm - EZ

3.20pm - 4.35pm - Jess Glynne 

2.30pm - 3.00pm - Anne Marie

1.40pm - 2.10pm - Raye

12.50pm - 1.20pm - Club Drive

12.00pm - 12.30pm - ELAM

 

Noisey

7.45pm - 9.15pm - Andy C

7.00pm - 7.45pm - Kurupt FM

6.15pm - 7.00pm - AJ TRACEY

5.45pm - 6.15pm - MIST

5.15pm - 5.45pm - A2

2.45pm - 5.15pm - XL records present NEW GEN 

1.45pm - 2.45pm - Rude Kid

12.45pm - 1.45pm - Klose One

12.25pm - 12.45pm - Big Heath

 

Fabric

7pm - 9.30pm - Ricardo Villalobos

5pm - 7pm - Dixon

3pm - 5pm - Craig Richards

1pm - 3pm - Mike Servito

12pm - 1pm - Terry Francis 

 

Transistor

8pm - 9.30pm - Kolsch

6.30pm - 8pm - Richy Ahmed

5pm - 6.30pm - Jamie Jones

3.30pm - 5pm - Solardo

2pm - 3.30pm - Jesse Rose

12pm - 2pm - Lewis Boardman

 

Corona Sunsets

8.30pm - 9.30pm - Late Nite Tuff Guy

7pm - 8.00pm - Dr Packer

5.30pm - 7pm - Norman Jay

4pm - 5.30pm - Horse Meat Disco

3pm - 4pm - Pete Herbert

2pm - 3pm - Wayne Holland

1pm - 2pm - Guy Williams

12pm - 1pm - Vilma Rae

 

Work It at Koppaberg Urban Forest

7.30pm - 9pm - Dreem Teem

6pm - 7.30pm - Siobhan Bell

4.00pm - 6pm - Jazzie B

2.00pm - 4.00pm - Born N Bread 

12pm - 2.00pm - Work It Girls

 

Jagerhaus

8.30pm - 9.30pm - Sian Anderson (DJ Set)

8.00pm - 8.30pm - Emily Rawson (Supa Dupa Fly)

7.30pm - 8.00pm - Jaykae (Live)

7.00pm - 7.30pm - Emily Rawson (Supa Dupa Fly)

6 30pm - 7.00pm - Ryan De La Cruz (Live)

6.00pm - 6 30pm - Star.One (DJ Set)

5.30pm - 6.00pm - ZDot & Special Guests (Live)

5.00pm - 5.30pm - ZDot & Special Guests (Live)

4.30pm - 5pm - Star.One (DJ Set)

4pm - 4.30pm - Benny Mails (Live)

3.30pm - 4pm - BDJ (Burst) Dj Set

3pm - 3.30pm - Carmody (Live)

2.30pm - 3pm - BDJ (Burst) Dj Set

2pm - 2.30pm - Slang (Live)

12pm - 2pm - Haus DJs

 

Smirnoff House

8pm - 9pm - Original Dodger   

6.30pm - 8pm - Mike Skinner  

5pm - 6.30pm - Oneman    

3pm - 5pm - Hipsters Don't Dance 

1.30pm - 3pm - Emerald   

12pm - 1.30pm - DJ Marcia Carr  

 

Tropicalia: VIP

9pm - close - Maxxi Soundsystem

4pm - 9pm - PBR Streetgang B2B Ron Basejam B2B Neil El Diablo 

2pm - 4pm - Jenny Jen

12pm - 2pm - Chase The Compass

 

Kia Roller Disco

7.30pm - 9pm - Lauren Thompson 

6pm - 7.30pm - Hilit Kolet

4pm - 6pm - Jim Blakemore

2pm - 4pm - Ceri Owens

12pm - 2pm - BUMP

 

Bandstand

7.40pm - 8.40pm - Reggae Roast

7.10pm - 7.40pm - Reggae Roast DnB Reggae

6.10pm - 7.10pm - Hempolics

5.40pm - 6.10pm - Ragga Dancehall from AYB Dance

4.50pm - 5.40pm - Matuki

4.20pm - 4.50pm - The Pomba Girls & DJ Tofu (Reggae Jam)

3.30pm - 4.20pm - Wara

3pm - 3.30pm - Tribo 

2.10pm - 3pm - Kasai Masai

1.40pm - 2.10pm - DJ Changover

12pm - 1.40pm - Reggae Aerobics

 



 

 

Buy Lovebox Tickets »

« Back to Lovebox home

« Back to Festivals 2018 guide