Baltic Triangle

Liverpool Sound City Line up

Saturday 5th - Sunday 6th May 2018

Baltic Triangle in Liverpool

From £50

Minimum age: 16

Liverpool Sound City 2018 Line up

The lineup for Liverpool Sound City can be found below:

Saturday Headliners

DMA'S

The Slow Readers Club

The Orielles 

Picture This

Idles

Wye Oak

Black Honey

Haarm

 

Sunday

Peace

Superorgansim 

Sunset Sons

Yellow Days

Baxter Dury

Jaws

Dermot Kennedy

Carly Johnson

 

 

SET TIMES & VENUES

 

Saturday 5th May

 

1. Camp & Furnace

Dma’s 21:30 - 23:00

Black Honey 20:30 - 21:00

Neon Waltz 19:30 - 20:00

Marsicans 18:30 - 19:00

Airways 17:45 - 18:15

Park Hotel 17:00 - 17:30

Cut Capers 16:15 - 16:45

Change Over Djs

Bear Growls &

Flossy 19:00 - 00:00

Giovanna &

Chris Shennan 16:00 - 19:00

 

2. Hangar 34

The Slow Readers 21:00 - 22:00

Club

Picture This 19:50 - 20:30

Saint Phnx 19:00 - 19:30

Matt Maltese 18:15 - 18:45

Judas 17:30 - 18:00

Kolars 16:45 - 17:15

Redfaces 16:00 - 16:30

Getintothis 00:30 - 02:30

King Hannah 23:00 - 23:30

King Khan 00:00 - 01:00

And The Shrines

Pale Rider 01:20 - 01:45

Beija Flo 02:00 - 02:30

 

3. District

The Orielles 23:00 - 23:50

77:78 22:00 - 22:30

Hatchie 21:00 - 21:30

Dan Stock 20:15 - 20:45

The Blinders 19:15 - 19:45

No Hot Ashes 18:30 - 19:00

Spinn 17:45 - 18:15

Calva Louise. 17:00 - 17:30

Catholic Action 16:15 - 16:45

 

Change Over Djs

Giovanna & Flossy 19:00 - 00:00

Bear Growls & Chris Shennan 16:00 - 19:00

 

Abandon Silence Vs Modu:lar

Harry Sheehan 00:00 - 01:30

Brennan 01:30 - 03:00

 

4. On Air

Wye Oak 22:45 - 23:30

Flyte 21:45 - 22:15

Zuzu 20:45 - 21:15

Wild Front 19:45 - 20.15

Amaroun 19:00 - 19:30

Art School Girlfriend 18:15 - 18:45

Chelou 17:30 - 18:00

Malena Zavela 16:45 - 17:15

Pixey 16:00 - 16:30

Aadae 15:15 - 15:45

Abq 14:30 - 15:00

M.o.r.t. 13:45 - 14:15

Vito 13:00 - 13:30

 

5. Constellations Main Room

Idles 23:00 - 00:00

Jordan Allen 22:00 - 22:30

Asylums 21:15 - 21:45

Honey Lung 20:30 - 21:00

Dama Scout 19:45 - 20:15

The Modern

Strangers 19:00 - 19:30

Mellah 18:15 - 18:45

The Longcut 17:30 - 18:00

Shadowlark 16:45 - 17:45

Generation 16:00 - 16:30

Radical Daughters 15.45 + 18.00

(Dance)

 

6. Baltic Market

Haarm 21:00 - 22:00

The Bohos 20:15 - 20:45

Cabezudos 19:30 - 20:00

Rosbourogh 18:45 - 19:15

Monks 18:00 - 18:30

Fine Creatures 17:15 - 17:45

Bang Bang Romeo 16:30 - 17:00

The Wholls 15:45 - 16:15

Tigress 15:00 - 15:30

Beach Riot 14:15 - 14:45

False Advertising 13:30 - 14:00

James Holt 12:45 - 13:15

 

7. Constellations Garden

Tim Peaks Djs

Edgar Jones 20:15 - 21:00

Deja Vega 19:15 - 19:45

The Fernweh 18:15 - 18:45

Marvin Powell 17:15 - 17:45

Cut Glass Kings 16:15 - 16:45

Dead Buttons 15:15 - 15:45

National Pigeon Unity 14:30 - 15:30

Billy Carter 13:45 - 14:15

Danny Boy &

The Carriages 13:00 - 13:30

Gonne Choi 12:15 - 12:45

 

8. Blade Factory Downstairs

Articulated Noise 21:30 - 22:00

Stealing Sheep 20:45 - 21:15

Otzeki 20:00 - 20:30

Papercutz 19:15 - 19:45

Peakes 18:30 - 19:00

Jw Ridley 17:45 - 18:15

Wake Island 17:00 - 17:30

Giungla 16:15 - 16:45

Hatti Vatti 15:30 - 16:00

Le Parody 14:45 - 15:15

Antropoloops 14:00 - 14:30

 

9. 24 Kitchen Street

Shaodow 21:30 - 22:00

Beyond Average 20:15 - 21:15

Vital 19:30 - 20:00

Shadez The Misfit 18:45 - 19:15

Juke 18:00 - 18:30

Aztex 17:15 - 17:45

Oranj Son 16:30 - 17:00

Ceemax 15:45 - 16:15

Foxtrap 15:00 - 15:30

 

10. Blade Factory Upstairs

Husky Loops 21:30 - 22:00

Sinai 20:45 - 21:15

Ginger Snaps 20:00 - 20:30

Table Scraps 19:15 - 19:45

Trupa Trupa 18:15 - 18:45

Garbanotas Bosistas 17:30 - 18:00

The Bongo Club 16:45 - 17:15

Hatti Vatti 16:00 - 16:30

Zhaoze 15:15 - 15:45

Have You Ever Seen

The Jane Fonda

Aerobic Vhs? 14:30 - 15:00

Other festivals you might like

  • Glastonferret

    6th - 8th Jul 2018

    The Ferret, Preston

    buy tickets
    Glastonferret Buy tickets Glastonferret
  • Leeds Festival

    24th - 26th Aug 2018

    Bramham Park, Leeds, West Yorkshire

    buy tickets
    Leeds Festival Buy tickets Leeds Festival
  • The Whole World Window

    11th Aug 2018

    The Continental in Preston

    buy tickets
    The Whole World Window Buy tickets The Whole World Window
  • World Island

    25th - 27th May 2018

    Leeds

    buy tickets
    World Island Buy tickets World Island

Hockey Dad 13:45 - 14:15

Holiday Oscar 13:00 - 13:30

Work Shops

Worm Pirate Bay 14:00 - 19:00

Arts Lab 15:00 - 19:00

 

11. Baltic Social

The Cheap Thrills 23:20 - 00:00

Family Jools 22:40 - 23:10

Polar States 22:00 - 22:30

Pip Hall 21:10 - 21:50

The Protagonists 20:40 - 21:00

Sam Eagle 20:00 - 20:30

The Wired 19:20 - 19:50

Gavin Martin 18:40 - 19:10

Rews 18:00 - 18:30

Luvia 17:40 - 18:00

Avalanche Party 17:00 - 17:30

Pining For Sunshine 16:30 - 16:50

 

12. Red Brick

Suzie Stapleton 21:15 - 21.45

Fontaines D.c. 20:40 - 21:00

Villanovas 20:10 - 20:30

Temple Keys 19:40 - 20:00

Gathering Of

Strangers 19:10 - 19:30

Working Men’s Club 18:40 - 19:00

Carl North &

The Lonely Hearts 18:00 - 18:25

Nala 17:20 - 17:45

Lunablind 16:45 - 17:10

Thomas Harvey 16:10 - 16:35

Long Legged Creatures 15:35 - 16:00

Venus 15:00 - 15:25

Paul Nilson Jr 14:15 - 14:45

Unusual Art Sourcing

Company 12:00 - 18:00

“cosi Fan Tutte” Opera 15:00 - 18:00

 

13. Unit 51

Cal Ruddy 19:30 - 20:00

Sean Mcgowan 18:45 - 19:15

Shebeat 18:00 - 18:30

Harry Miller 17:15 - 17:45

Conleth Mcgeary 16:30 - 17:00

Gonne Choi 15:45 - 16:15

Casey Lowry 15:00 - 15:30

Nish Goyal 14:15 - 14:45

Olly Flavell 13:30 - 14:00

 

14. Craft Minded

Ricardo Williams 18:45 - 19:15

Lauren Ackie 18:00 - 18:30

Gambimi 17:15 - 17:45

Shak Omar 16:30 - 17:00

Dj Ace’s Record Box Pick 15:45 - 16:15

Louis Jay 15:00 - 15:30

 

15. Tap And Still

Far From Alaska

(Acoustic) 18:00 - 18:30

The Paparazzi City 17:15 - 17:45

Holy Bouncer (Acoustic) 16:30 - 17:00

Lea Santee 15:45 - 16:15

Meadows 15:00 - 15:30

 

16. Black Pearl

Four To The Floor 14:00 - 20:00

 

17. Birdies Bar

Fangclub 22:00 - 22:30

Vundabar 21:15 - 21:45

Team Picture 20:30 - 21:00

Chinchilla 19:55 - 20:15

Science Of The Lamps 19:25 - 19:45

Luna Mc 18:55 - 19:15

Def Neon 18:15 - 18:45

Neon Island 17:30 - 18:00

Emilio Pinchi 17:00 - 17:20

Jake Melles 16:30 - 16:50

Mersey Wylie 16:00 - 16:20

Samana 15:30 - 15:50

Maria Kelly 15:00 - 15;20

Sean Christopher 14:30 - 14:50

Hawk 14:00 - 14:20

Mathilda Homer 13:30 - 13:50

Nathan Harrison 13:00 - 13:20

Change Over Dj

Galactic Funk Militia

 

18. Brick Street

Lewsberg 21:30 - 22:00

Venus Tropicaux 20:15 - 21:15

Libralibra 19:30 - 20:00

Novustory 18:45 - 19:15

Scarlet 18:00 - 18:30

Falling Ghost 17:15 - 17:45

The Desert 16:30 - 17:00

Little Thief 15:45 - 16:15

Napoleon Gold 15:00 - 15:30

Jekyll 14:15 - 14:45

Tusk/northern Lights

Gigs And Graphics

Exhibition 12:00 - 22:00 

 

 

Sunday 6th May

 

1. Camp & Furnace

Peace 21:30 - 23:00

The Night Cafe 20:30 - 21:00

Jaws 19:30 - 20:00

Paris Youth Foundation 18:30 - 19:00

Stereo Honey 17:45 - 18:15

Yungblud 17:00 - 17:30

In Search Of The Phoenix 16:15 - 16:45

Change Over Djs

Bear Growls &

Elliot Hutchison 19:00 - 00:00

Clara B &

Chris Shennan 16:00 - 19:00

 

2. Hangar 34

Superorgansim 23:00 - 23:40

Sunset Sons 21:00 - 22:00

The Academic 20:00 - 20:30

Low Island 19:15 - 19:45

Cassia 18:30 - 19:00

Keir 17:45 - 18:15

The Howl And The Hum 17:00 - 17:30

Hey Charlie 16:15 - 16:45

 

Credit To The Edit

Closing Party 00:00 - 04:00

Djs Greg Wilson,

Peza & Derek Kaye

 

3. District

Baxter Dury 23:00 - 23:50

Lucia 22:00 - 22:30

The Rpms 21:00 - 21:30

The Ninth Wave 20:15 - 20:45

Jalen N’gonda 19:30 - 20:00

Swimming Tapes 18:45 - 19:15

Geowulf 18:00 - 18:30

Carmody 17:15 - 17:45

Kawala 16:30 - 17:00

Night Flight 15:45 - 16:15

Brooke Bentham 15:00 - 15:30

 

4. On Air

Dermot Kennedy 22:45 - 23:30

Billie Marten 22:00 - 22:30

Sam Fender 21:15 - 21:45

Nick Ellis 20:30 - 21:00

Billy Lockett 19:45 - 20:15

Teischa 19:00 - 19:30

Love Ssega 18:15 - 18:45

Sam Frankl 17:30 - 18:00

Lovesick 16:45 - 17:15

Daniel Alexander 16:00 - 16:30

Dave C. Rupert 15:15 - 15:45

Zulu Zulu 14:30 - 15:00

Laminate Pet Animal 13:45 - 14:15

Life At The Arcade 13:00 - 13:30

 

5. Constellations Main Room

Yellow Days 23:00 - 00:00

Puma Blue 22:00 - 22:30

Tom Tripp 21:15 - 21:45

Benny Mails 20:30 - 21:00

Connie Constance 19:45 - 20:15

Bloxx 19:00 - 19:30

Gaffa Tape Sandy 18:15 - 18:45

Vistas 17:30 - 18:00

King Nun 16:45 - 17:15

Alaskalaska 16:00 - 16:30

Plaza 15:15 - 15:45

Sorry 14:30 - 15:10

So Love Dance 14:15 + 18:00

 

6. Baltic Market

Carly Johnson 22:15 - 23:00

Queen Zee 21:30 - 22:00

Red Rum Club 20:15 - 21:15

Bribes 19:30 - 20:00

Nathan Ball 18:45 - 19:15

Lennie Dies 18:00 - 18:30

Peaness 17:15 - 17:45

Josh Goddard 16:30 - 17:00

False Heads 15:45 - 16:15

Hanover 15:00 - 15:30

Dishpit 14:15 - 14:45

Violet Youth 13:30 - 14:00

Sea Monsters 12:45 - 13:15

 

7. Constellations Garden

Howling Rhythm Djs 22:15 - 23:00

Riding The Low 20:30 - 21:00

White Room 19:45 - 20:15

Average Sex 19:00 - 19:30

Richard Youngs 18:15 - 18:45

Bear Growls 17:30 - 18:00

Alex Lipinski 16:45 - 17:15

Dirty Laces 16:00 - 16:30

Fuzzy Sun 15:15 - 15:45

Plus Special Guests

 

8. Blade Factory Downstairs

Articulated Noise 21:30 - 22:00

Stealing Sheep 20:45 - 21:15

Mynth 20:00 - 20:30

Mart Avi 19:15 - 19:45

Zand 18:30 - 19:00

Dorian & Louvar 17:45 - 18:15

Futureski 17:00 - 17:30

Kate Nv 16:15 - 16:45

God On My Right 15:30 - 16:00

Małgola, No 14:45 - 15:15

 14:00 - 14:30

 

9. 24 Kitchen Street

The Shipbuilders 21:30 - 22:00

Seafoam Green 20:15 - 21:15

Shamona 19:30 - 20:00

Laura Oakes 18:45 - 19:15

Seprona 18:00 - 18:30

Vain Male 17:15 - 17:45

Bill Nickson 16:30 - 17:00

Ali Horn 15:45 - 16:15

Seatbelts 15:00 - 15:30

 

10. Blade Factory Upstairs

Only Sun 21:35 - 21:55

Far From Alaska 21:05 - 21:25

The Jjohns 20:35 - 20:55

Katie Mac 20:05 - 20:25

Tv Me 19:35 - 19:55

Larkins 19:05 - 19:25

Clara Mchugh 18:35 - 18:55

Lewis Bootle 18:10 - 18:30

Indoor Pets 17:30 - 18:00

Artificial Pleasure 16:45 - 17:15

Oddity Road 16:00 - 16:30

Holy Bouncer 15:15 - 15:45

Idle Frets 14:30 - 15:00

Spilt 13:45 - 14:15

Sea Girls 13:00 - 13:30

Workshops

Worm Pirate Bay 14:00 - 19:00

Arts Lab 15:00 - 19:00

 

11. Baltic Social

Hands Off Gretel 23:00 - 00:00

Rival Bones 22:10 - 21:50

Hot Soles 21:20 - 21:50

I Set The Sea On Fire 20:30 - 21:00

Darma 19:30 - 20:00

Lucie Barat 18:30 - 19:00

Lupa 17:30 - 18:00

Alice’s Night Circus 16:30 - 17:00

 

12. Red Brick Vintage

Speaker First 21:30 - 22:00

Lightcraft 20:15 - 21:15

The Faim 19:30 - 20:00

Cronicle 18:45 - 19:15

Desert Mountain Tribe 18:00 - 18:30

Columbia 17:15 - 17:45

Eyre Llew 16:30 - 17:00

Eye Sore And The Jinx 15:45 - 16:15

Papaver Cousins 15:00 - 15:30

Factory 14:15 - 14:45

Unusual Art Sourcing

Company 12:00 - 18:00

‘cosi Fan Tutte’ Opera 15:00 - 18:00

 

13. Unit 51

Astles 19:30 - 20:00

Grace Carter 18:45 - 19:15

Kingfast 18:00 - 18:30

Rich Batty 17:15 - 17:45

Lauran Hibberd 16:30 - 17:00

Ben Taggart 15:45 - 16:15

Tori Cross 15:00 - 15:30

Dave Barnicle 14:15 - 14:45

 

14. Craft Minded

Jay Alexzander 18:45 - 19:15

Cecil 18:00 - 18:30

Nature Airliner 17:15 - 17:45

Mel Bowen 16:30 - 17:00

New Jnr 15:45 - 16:15

 

15. Tap And Still

Anti Social Jazz Club 14:00 - 20:00

X Monotone

Present Blind Monk Trio

 

16. Black Pearl

The Medicine Men 14:00 - 20:00

 

17. Birdies Bar

Moglebaum 22:00 - 22:30

Buslav 21:15 - 21:45

The Magnettes 20:30 - 21:00

Berries 19:45 - 20:15

Haiku Garden 19:00 - 19:30

Sunstinger 18:30 - 18:45

Wide Eyed Boy 17:45 - 18:15

Kiol 17:00 - 17:30

Cattle 16:15 - 16:45

Elevant 15:30 - 16:00

Gravves 14:45 - 15:15

Spqr 14:00 - 14:30

 

18. Brick Street

Jo Mary 21:30 - 22:00

Psycho Comedy 20:15 - 21:15

Fuss 19:30 - 20:00

Rubber Dub 18:45 - 19:15

The Lemonade Fix 18:00 - 18:30

Scott Lavene 17:15 - 17:45

Rvby 16:30 - 17:00

Make Friends 15:45 - 16;15

Mad Alice 15:00 - 15:30

The Pages 14:15 - 14:45

Tusk/northern Lights

Gigs And Graphics

Exhibition 12:00 - 22:00 

 

Not to your taste? Try our new Festival Finder

Last Year's Liverpool Sound City Lineup

Thursday 25th May 

The Human League

Dudley

Jeczalik

Langan Reboot Art Of Noise

A Certain Ratio

 

Friday 26th May

John Cale & Guests present:

The Velvet Underground

& Nico

 

Saturday 27th May

Metronomy

The Kills

Slaves

Peaches

The Hunna

Carl Barat & The Jackals

Fickle Friends

Pumarosa

The Japanese House

The Magic Gang

Pale Waves

Touts

Be Charlotte

Judas

 

Sunday 28th May

The Kooks

The Cribs

White Lies

Local Natives

Milburn

!!! (Chk Chk Chk)

She Drew The Gun

Cabbage

The Sherlocks

The Vryll Society

The Shimmer Band

April

Zuzu

Paris Youth Foundation

+ many more

 

SOUND CITY ANNOUNCES MORE ACTS

The Cribs with a one-off performance of their hit third album  Men’s Needs, Woman’s Needs, Whatever.

The Amazons

Vant

Declan McKenna

Rightly renowned for fostering new talent – the festival won the Best Festival for Emerging Talent  at last year’s UK Festival Awards – Sound City has also unveiled the first wave of unsigned artists. After successful shows in Korea with Sound City, Glasgow’s Colonel Mustard and the Dijon Five  are back to entertain the crowds and they are joined by a plethora of top-notch acts from Merseyside and Greater Manchester including Queen Zee & The Sasstones. Appearing on the Edge Hill label showcase are Shrinking Minds, Oranj Son and Ali Horn, whilst the BIMM showcase welcomes Fur, Tom Dunne, Ae Mak, Crimsons and  Chay Snowden. Also featured is the now infamous Korean showcase with Ssing Ssing, Wasted Johnny’s, Diealright, and  Swiimers. 

Having expanded into the UK with a Liverpool based record label offshoot, China’s biggest record label and festival producers Modern Sky  are proudly showcasing their superb new signings Catholic Action, PIXEY, Violet Youth and  FUSS along with Modern Sky overseas artists Cotillon (New York) and Re-TROS  (Beijing). 

Leading the arts and culture line-up is avant-rock titan John Cale. Following his one and only UK performance of The Velvet Underground and Nico  on Friday night the great man himself will be in conversation on Saturday with a once in a lifetime talk that will explore the beginnings of his career, his move to the US and relationship with Lou Reed and his musical direction past, present and future. 

Also in conversation is Charlatans frontman and gourmet coffee expert Tim Burgess. In a career spanning almost 30 years at the cutting edge of the indie-rock scene Tim’s fascinating insight into the business is essential listening for anyone with even a passing interest in forging a path in music. 

Celebrating its third year at Sound City, Tim is also bringing back his Tim Peaks Diner, world-famous for programming fantastic new acts and of course the finest coffee known to man. On the menu this year is The Rhythm Method, Gulp featuring Super Furries' Guto Price and youngster Tom Mouse Smith. Alongside them will be The G-O-D, Nev Cottee  and some very special guests to be revealed over the weekend. 

Charlatans  frontman Tim Burgess  is joined by the band’s guitarist Mark Collins  for a special performance at the Tim Peaks Diner on Sunday. As well as treating fans to hits from their huge back catalogue, all of The Charlatans will also be signing copies of the highly anticipated new album Different Days.

True to its roots of supporting and showcasing the very best emerging talent Sound City has added over 40 new acts to an already vast, exciting and radically diverse bill including feted indie dance crossover Formation, Mancunian indie outfit Cupids, self-proclaimed ‘heavy pop’ band Estrons, alt-rock 3 piece Yak, singer/songwriter John Joseph Brill, Slang, Taiwanese rapper Aristophanes, rising R&B sensation Xam Volo, Stockport troubadour Rory Wynne, Liverpool rockers Zuzu, Sugarmen, and The Jackobins  and upcoming Australians Tired Lion  and Gang of Youths.  

The festival again welcomes a host of hot showcases with Leeds College of Music presenting Lucy Whittaker, Laminated Pet Animal, Lucy Rycroft, The Golden Age of TV and  Santino, POP Montreal with Pierre Kwenders and  Mozart’s Sister, SESAC have Yak, LA Salami and  Echotape  and Alya Records showcase Music from Yorkshire featuring Fizzy Blood, I Set the Sea on Fire, Tremmors and  Violet Contours. 

After winning the Best Festival for Emerging Talent at the UK Festival Awards, Liverpool Sound City is delighted to be partnering with the Unsigned Music Awards to become the exclusive media partner for the unsigned talent. 

Following a record number of applicants for this tenth anniversary blowout the festival is also proud to present an extraordinary bill combining bands that applied to play international emerging talent including Wuzi, Paves, Sleep Taking Rozelle, The Bongo Club, Barron, Marvin Powell, Wild Fruit Art Collective, Killason, The Barbarettes, Cleo T  and many, many more.

The wider arts bill includes some of the most spectacularly innovative events and collaborations throughout the festival weekend. The sounds and sights of the Rio Carnival will be brought to life as Liverpool’s Brazilica Festival  and notorious party starters Fiesta Bombarda  combine to bring something new and a little different. Liverpool based 80 strong Brazilian drumming ensemble Katumba  are also collaborating with the Bring The Fire Project, mixing fire and favela beats to deliver a heady south American vibe. The Unusual Art Sourcing Company return again and this year they are taking over their own PopArt  themed tent bringing all sorts of delights including the award winning theatre of In Bed With My Brother  performed across both nights.

 

 

Sound City + Speakers include:

Andrew Weatherall

Dave Haslam

Don Letts

Dudley - Jeczalik - Langan

Hattie Collins

Jah Wobble

Dr. Jen Otter Bickerdike

Kevin Cummins

Peaches

Tom Oxley

Buy Liverpool Sound City Tickets »

« Back to Liverpool Sound City home

« Back to Festivals 2018 guide